peskophotography - fotograf - biznis portrét

Ako sa pripraviť na fotenie biznis portrétu

K napísaniu tohto článku ma priviedla moja kamarátka, ktorá sa prišla ku mne odfotiť na biznis portrét. Skôr ako sa pre biznis fotenie rozhodla, naštudovala si niekoľko webstránok s radami ako sa na takéto fotenie pripraviť, či už sa to týkalo oblečenia, líčenia alebo vlasov. Dokonca mala jasnú predstavu o portréte na základe firemnej politiky spoločnosti, pre ktorú pracuje.

Profesijné biznis portréty sú veľmi dôležitým marketingovým nástrojom. Správne zvoleným biznis portrétom môžete pritiahnuť pozornosť na svoju prácu a získať tak lepšie zamestnanie. Takže, aby fotenie dobre dopadlo, je určite dobré plánovať vopred ako sa na takéto fotenie správne pripraviť.

V prvom rade si urobte termín u svojho fotografa dostatočne dopredu. Informujte sa o podmienkach, cene, počte fotografií a dodacej lehote. Podľa Vašich požiadaviek Vám fotograf tiež povie koľko času budete na samotné fotenie potrebovať. Každopádne doporučujem, aby ste si nedávali hneď po fotení žiadne dôležité stretnutie, lebo čas fotenia sa môže natiahnuť  a Vy sa dostanete do časovej tiesne.

Pred fotením si doprajte dobrý spánok, dokonca niektoré zdroje doporučujú osem hodinový kvalitný spánok dve noci pred fotením 😉 Čomu sa určite vyhnite je popíjanie alkoholu noc pred fotením. Alkohol môže spôsobiť, že Vaša pleť bude vyzerať nezdravo, unavene, budete mať vačky pod očami a celkovo nebudete vo svojej koži.

Ak plánujete zmeniť účes, urobte tak najmenej týždeň pred Vašim fototermínom. Určite sa nedávajte strihať deň pred fotením, nemusíte byť “zžitý” so svojim novým účesom, ale hlavne v lete, môže byť zrazu vidno nerovnomerne opálenú pokožku, ktorá bola dovtedy zakrytá dlhšími vlasmi. Tiež sa vyhnite príliš intenzívnemu opaľovaniu krátko pred fotením. Ak holdujete samoopaľovacím krémom, tiež buďte opatrní, lebo môžu zanechať nesúrodé fľaky na Vašej pokožke. Ak si farbíte vlasy, uistite sa, že nemáte príliš dlhé odrasty a či nepotrebujete vlasy dofarbiť.

Oblečenie je veľmi dôležitým elementom. Pri biznis foteniach dajte prednosť jednofarebným kusom oblečenia. Dlhé či príliš výrazné pruhy a jasné vzory priťahujú pozornosť na seba na úkor pozornosti, ktorá by mala patriť Vašej tvári. Určite môžete mať nejaký menší, nenápadný vzor na šatke alebo kravate, ale v princípe by ste mali dať prednosť jednofarebnému oblečeniu. Vyhýbajte sa veľkým a príliš viditeľným značkám a nápisom, takisto príliš jasným a neónovým farbám.

Zvoľte farbu Vášho oblečenia podľa typu svojej pleti. Bledohnedá pokožka a farba vlasov ide tón v tóne s odtieňmi hnedej, oranžovej alebo jemnej žltej. Tmavé vlasy a pokožka vyniknú pri výraznejších farbách ako je tmavomodrá, tmavozelená alebo červená. Bledá pokožka a blond vlasy sa zvyčajne spájajú s pastelovými farbami odtieňov modrej, zelenej či ružovej. Ľudia s bledou pokožkou by sa mali vyhýbať jasnému červenému oblečeniu. Ak si nie ste istí, ktorá farba je tá správna, popremýšľajte pri ktorom oblečení dostávate od kolegov najviac komplimentov ... pravdepodobne tie farby najlepšie ladia s farbou Vašej pokožky 😉.

Ak ide o profesijný biznis portrét pre väčšinu zamestnaní, o ktoré muži prejavujú záujem, je najvhodnejším odevom na biznis prezentáciu oblek. Obleky v rôznych odtieňoch modrej sa považujú za vhodnejšie, hlavne ak sú doplnené o bledučko modrú košeľu. Biele košele a čierne obleky, nech akokoľvek skvelo vyzerajú naživo, sú všeobecne menej atraktívne na fotkách.  Takže z tohto pohľadu máte najväčší priestor na kreativitu a slobodu pri výbere kravaty 😊. O červenej sa hovorí, že predstavuje moc a sebavedomie, ale to isté reprezentuje aj žltá farba kravaty.

Ženám sa doporučuje ako vhodné oblečenie blúzka. Pozornosť však venujte jej strihu. Vyhýbajte sa čomukoľvek, čo je príliš voľné a neforemné. Skúste nájsť blúzku alebo šaty, ktoré pekne zvýraznia Vašu postavu. Ak si zvolíte blúzku či košeľu s gombíkmi odspodu nahor, dávajte pozor, aby tam nevznikali nepekne vyduté medzery medzi zapnutými gombíkmi. Ak v zamestnaní, v ktorom pracujete alebo o ktoré sa uchádzate je súčasťou „dress code“ aj sako, tak pri fotení zvoľte aj fotku v saku.

Dbajte na to, aby oblečenie, v ktorom sa idete fotiť bolo čisté a vyžehlené. Pokrčené záhyby odpútavajú pozornosť od tváre, stoja dodatočné peniaze pri následnom zdĺhavom retušovaní, zatiaľ čo Vy ich viete odstrániť za 5 min žehličkou 😉

Doneste si viac kombinácií oblečenia (košiel / blúzok či šiat) na výber. Neberte si však oblečenie, ktoré sa Vám nepáči alebo ho vôbec nenosíte. Ak cestujete autom, najlepšie je priniesť si vyžehlené oblečenie zvlášť a prezliecť sa až u fotografa.

Zvoľte si oblečenie s dlhými rukávmi. Či už pri mužoch alebo pri ženách, ak je exponovaná veľká časť pokožky, tak odpútava pozornosť od tváre človeka. Na biznis portréty je ideálne obliecť sa konzervatívnejšie. Výnimku však pravdaže tvoria uvoľnenejšie portréty, pre isté typy zamestnaní, ktoré sa zvyčajne fotia mimo ateliéru, v prirodzenejšom prostredí (napr. v prírode, parku alebo priamo na pracovisku, v kaviarni, vo výrobnej hale atď.)

Ak sa rozhodnete pre šperky či bižutériu na fotkách, tak prosím minimálne. Elegantná bižutéria či šperk dodajú tú správnu šťavu fotke, ale určite by mali byť skôr jemné a nenápadných farieb. Obrovské pestrofarebné náušnice či iné výrazné šperky alebo prstene radšej v ten deň nechajte doma.

Tak ako pri akomkoľvek inom fotení, kontaktujte svojho fotografa ak máte akékoľvek otázky. Váš  fotograf Vám vždy rád poradí ohľadom toho, čo by ste mali mať oblečené ak mu poviete svoju predstavu, prípadne ak máte nejaké ďalšie otázky ohľadom fotenia.

Profesijný portrét by mal pozitívne prezentovať to kým ste v bežnom živote. Takže ak nosíte okuliare, tak ich noste aj pri fotení portrétov. Nebojte sa odrazov v okuliaroch, Váš fotograf sa o tieto odrazy postará. Každopádne sa však vyhýbajte okuliarom s prechodovými šošovkami (vonku pôsobia ako slnečné okuliare, vnútri ako bežné šošovky). 

Uistite sa, že Vaše vlasy sú pred fotením umyté a upravené. Lesklé vlasy sú základom dobre vyzerajúceho portrétu. Ak je to potrebné, vlasy si pred fotením prečešte a uhlaďte 😊. Tiež si skontrolujte zuby kvôli prípadným nečistotám po jedle.

K posledným úpravám pred samotným fotením patrí u žien tiež skontrolovanie make-upu a prepudrovanie tváre. Púder výrazne pomáha odstrániť odlesky z tváre, takže páni, nečudujte sa, ak Vám fotograf pred fotením tvár prepudruje 😉.

Pre ženy platí, že ak majú možnosť dať si urobiť profesionálny make-up, tak by túto možnosť mali určite zvážiť.

Príďte na fotenie včas, aby ste mali čas pripraviť sa na fotenie (prezliecť sa, skontrolovať účes, make-up atď).

A nakoniec … nebuďte k sebe príliš kritickí! Zrelaxujte a usmievajte sa! A dýchajte! 😊 Ak sa fotíte u profesionálneho fotografa prvýkrát alebo Vás niečo pri fotení znervózňuje, kľudne to fotografovi povedzte. Počúvajte čo Vám radí ohľadom póz, snažte sa byť uvoľnení a v dobrej nálade. Počas fotenia sa urobí celá séria portrétov, ktoré s Vami fotograf preberie a ak sa Vám na sebe vyslovene niečo nepáči, povedzte to.

A úplne na záver ... počas mojich fotení nikto nezomrel ani mi nepukla šošovka v objektíve :-D. Sme len ľudia a fotenie by mala byť hlavne zábava aj keď ide o fotenie profesijného portrétu 😊. Dýchajte, smejte sa a užívajte si fotenie, ktoré sa asi nedeje vo Vašom živote každý deň ... život je dobrodružstvo 😉. Neberme sa príliš vážne 😉.

Naše svadobné a rodinné fotografie si možete pozrieť na našich webových stránkach svadobny-fotograf.com a rodinny-fotograf.com.

peskophotography.com , rodinny fotograf, detsky fotograf, bratislava, pezinok, trnava, business portrét